ANTABUS
Antabus (disulfiram) je lék zvyšující citlivost organismu na alkohol sloužící jako pojistka pro lidi, kteří se rozhodnou nepít alkohol.
Princip působení Antabusu využívá poznatků procesů oxidace alkoholu v těle. Antabus blokuje jaterní fregmenty (zejména ALK), takže odbourávání alkoholu postupuje odlišně - pomaleji - a pacientovi již po požití i malé dávky alkoholického nápoje způsobí zrychlení tepu, pokles krevního tlaku, zrudnutí, pocit dušení, mravenčení, znecitlivělost v končetinách, ale i mdlobu. Organismus je uměle navrácen do počátečního vztahu k alkoholu, kdy se před ním chránil právě takovými obrannými mechanismy, jako velmi výraznou nevolností až zvracením, dušností a zrychleným tepem. Při velké reakci po podání Antabusu a následného požití alkoholu může dojít až k smrti v důsledku zástavy dechu.
Vzhledem k výše uvedeným obranným
mechanismům je před podáváním Antabusu nutno udělat základní vyšetření jako
krevní rozbor, rozbor moči, EKG a to z důvodu, že i přes podání Antabusu dojde k
požití alkoholu. Antabus ve své podstatě nezabrání požití alkoholu, slouží pouze
jako pojistka. Pacient, který bere Antabus bysi měl být plně těchto obranných
mechanismů vědom.
Pokud má pacient srdeční, či jaterní potíže a Antabus nemůže dostat, dá se
použít tzv. placebo.
Antabus se vždy podává ve specializované ordinaci obvykle dvakrát týdně. Před podáním Antabusu musí pacient projít zkouškou zda nepožil alkohol a následně dostal Antabus zcela střízliv. Bezpečné požití alkoholu po Antabusu je možné až po dvou týdnech od posledního podání Antabusu.
Antabus není hrazen zdravotními pojišťovnami, stojí okolo 430,- Kč. V balení je 50 tablet. Při maximální dávce 2x1 tableta týdně tedy vydrží toto balení na 25 týdnů. Antabus se podává cca 1 rok, minimálně by to mělo být však 6 měsíců. Lze se však i v ordinaci s lékařem výjímečně domluvit na kratší době, cca 1-2 měsíce, což se používá např. k zastavení pití u pacientů, kteří absolvovali protialkoholní léčbu, a Antabus potřebují jako pojistku před recidivou.
Dle výzkumů je dokázáno, že pacienti, kteří brali Antabus vydrží abstinovat daleko déle, než-li ti co Antabus neberou, či nebrali.
Pro pacienty co odmítají Antabus může jako další doplněk k léčbě nově sloužit "anticravingové" léky, které snižují touhu po alkoholu. Tyto léky jsou však poměrně drahé (měsíčně kolem třech tisíc KČ) a pojišťovny je též nehradí.
12.08.2007